ToInfo.pl - portal edukacyjny i ogólnotematyczny

1 lutego 2021

Jak zrobić palenisko do wędzarni?

Palenisko do wędzarni to klucz do dobrze zakonserwowanych i smacznych potraw. Sprawdzi się w tej roli zarówno żeliwne, jak i murowane palenisko do wędzarni.

Palenisko do wędzarni zapewniające dostęp do samodzielnie wędzonych produktów to marzenie każdego konesera domowych mięs, wędlin i ryb. Pozwala cieszyć się pierwszorzędnym smakiem potraw bez obaw o szkodliwe dla zdrowia dodatki. Sprawdź jak zrobić palenisko do wędzarni drewnianej.

Z artykułu dowiesz się:

 • jaką wędzarnię wybrać,
 • jakich produktów użyć aby stworzyć palenisko do wędzarni,
 • jak zrobić palenisko do wędzarni drewnianej,
 • czego potrzebujesz jeśli chcesz zbudować murowane palenisko do wędzarni,
 • instrukcję krok po kroku jak wykonać murowane palenisko do wędzarni.

Jak zrobić palenisko do wędzarni drewnianej

Dla początkujących szczególnie polecana jest wędzarnia drewniana. Jej budowa nie nastręcza trudności, a jest trwała i pozwala uzyskać potrawy dobrze uwędzone, o smaku, który zadowoli każdego.

Palenisko do wędzarni to właśnie ta jej część, która odpowiada za temperaturę w komorze i ilość dymu, a więc przekłada się na smak wędzonki. Jego wielkość musi być na tyle duża, aby tlący się wewnątrz żar nie miał dostępu do ścian, dodatkowo palenisko do wędzarni musi mieć łatwy dostęp, który umożliwia wygodną kontrolę i regulację temperatury.

Wykonane musi zostać z materiałów, które nie kumulują ciepła, a nawet przeciwnie - szybko je oddają. Świetnie sprawdzi się więc żeliwne lub murowane palenisko do wędzarni.

Palenisko do wędzarni drewnianej jest niezwykle proste w budowie. Aby dodatkowo ułatwić sobie zadanie możesz użyć gotowych projektów. Na szczęście w Internecie znajdziesz mnóstwo darmowych wzorów gotowych do wydrukowania i zaadaptowania, jak i profesjonalistów którzy zaprojektują specjalnie dla ciebie murowane palenisko do wędzarni.

Aby wybudować murowane palenisko do wędzarni potrzebne ci będą:

 • betonowa płyta zbrojeniowa,
 • bloczki betonowe na budowę fundamentu,
 • folia lub papa do wykonania izolacji,
 • cegły,
 • zaprawa murarska,
 • stalowa, zaizolowana termicznie rura.

A realizację projektu murowanego paleniska do wędzarni przeprowadzisz według następujących kroków:

 1. W miejscu wybranym na wędzarnie postaw płytę zbrojeniową.
 2. Na płycie zbuduj fundamenty z bloczków.
 3. Powyżej ułóż pionową izolację z papy albo folii.
 4. Wymuruj ściany za pomocą cegieł i zaprawy według wybranego projektu.
 5. Przestrzeń wokół komór wypełnij kruszywem.
 6. Osadź rurę, która będzie odprowadzała dym.
 7. Rurę i palenisko zaizoluj papą lub folią.

Murowane palenisko do wędzarni

Jeśli murowanie paleniska z cegieł i zaprawy cię nie przekonuje, zawsze możesz kupić gotowe palenisko żeliwne w formie piecyka. Pamiętaj, by wybrać takie palenisko do wędzarni, które swoimi rozmiarami będzie pasowało do reszty konstrukcji.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie musisz tracić czasu na budowę paleniska do wędzarni, ani znać się na budowie przy użyciu zaprawy i cegieł. Jednak odpowiednio przygotowane murowane palenisko do wędzarni odznacza się wyjątkową trwałością i pozwoli cieszyć się naturalną domową żywnością przez długie lata.

Powiązane artykuły:

1 lutego 2021
Jak zrobić palenisko do wędzarni?

Palenisko do wędzarni to klucz do dobrze zakonserwowanych i smacznych potraw. Sprawdzi się w tej roli zarówno żeliwne, jak i murowane palenisko do wędzarni. Palenisko do wędzarni zapewniające dostęp do samodzielnie wędzonych produktów to marzenie każdego konesera domowych mięs, wędlin i ryb. Pozwala cieszyć się pierwszorzędnym smakiem potraw bez obaw o szkodliwe dla zdrowia dodatki. Sprawdź […]

Czytaj dalej
ToInfo.pl - portal edukacyjny i ogólnotematyczny

ToInfo.pl - portal edukacyjny i ogólnotematyczny poświęcony interesującym artykułom na temat biznesu, nauki, rozrywki, edukacji i dużo więcej.
 
Adres redakcji:
ul. Domaniewska 28
02-672, Warszawa
[email protected]+48 660 220 006
Projekt i wykonanie: ©2021 
Skyrate - Agencja marketingu internetowego