ToInfo.pl - portal edukacyjny i ogólnotematyczny

1 lutego 2021

Jeż domowy - wszystko co powinieneś wiedzieć

Jeż domowy to pupil, który coraz częściej znajduje swoje miejsce w polskich domach. Ten niepowtarzalny zwierzak stał się pasją wielu dorosłych oraz idealnym stworzeniem dla dzieci, gdyż nie wymaga od nas ogromnego budżetu na utrzymanie go. Łatwy w oswojeniu i niedrogi w utrzymaniu, czego więcej oczekiwać od pupila domowego?

Jeż pigmejski, bo tak brzmi poprawnie rasa jeża domowego, to niewielkie stworzenie, które osiąga wielkość od 25 cm do 25 cm. Ich długość życia nie osiąga zawrotnych liczb, jednakże jak w przypadku każdego gatunku zdarzają się wyjątki. Nie są wymagające i nie zapadają w sen zimowy. Co jednak musimy wiedzieć o jeżach domowych, nim zdecydujemy się na zakup?

Jeż domowy - cena jeża pigmejskiego.

Cena jeży domowych na polskim rynku oscyluje w granicach 200 złotych i sięga aż do 1200 złotych. Rozbieżność aż tysiąca złotych w kwotach potrafi przyprawić każdego o szok, jednakże na podstawie ceny możemy bardzo łatwo ocenić czy nasz przyszły pupil pochodził z dobrej hodowli, czy z tak zwanych pseudohodowli, których rozwój, mimo restrykcji karnych, wciąż rozkwita. Malutkie i młode jeże, zawsze będą droższe, niż starsze co jest całkowicie zrozumiałe, biorąc pod uwagę ich krótki żywot. Nie chcąc zostać oszukanym, przede wszystkim sprawdzajmy legalność hodowli, a jeśli cena obu hodowli różni się drastycznie, poszukać w internecie opinii na temat hodowli, bądź spytać się hodowcy o powód takiej wygórowanej ceny. Hodowcy bardzo często do ceny malucha doliczają koszt niezbędnych szczepień i pierwszych odrobaczana, przez co ich kwota idzie drastycznie w górę.

Ile żyją jeże domowe?

Jeże pigmejskie nie należą do zwierząt długowiecznych. Ich wiek waha się od czterech lat do lat sześciu, jednakże w warunkach domowych istnieją wyjątku, które przeżywają wiek dziesięciu lat. Na długość życia jeży bezpośredni wpływ ma dobrą dieta, warunki życia oraz choroby, które mogą zaatakować naszego pupila. Większość jeży pigmejskich pod okiem weterynarza w dobrych warunkach osiąga bez problemu wiek sześciu lat, dlatego musimy być świadomi tego, że to nie zwierzątko  na chwilę.

Co jedzą jeże domowe? Jaką dietę stosować?

Jeże pigmejskie nie należą do bardzo wymagających stworzeń, jeśli mówimy o diecie. Często właściciele jeży domowych decydują się na karmienie jeża suchą karmą dla kotów dobrej jakości, owadami, które możemy zakupić w zoologicznym bądź przez internet i owocami. Jeże nie spożywają dużych posiłków, choćby przez wzgląd na niewielkie gabaryty. Jeśli pragniemy, aby nasz pupil miał zdrową i zbilansowaną dietę powinniśmy podawać mu przede wszystkim produkty naturalne, jakim są larwy owadów. Świetne do karmienia jeży domowych są larwy mącznika oraz drewnojady, które mają odpowiednią dawkę białka dla naszego kolczastego pupila. W diecie jeża należy wystrzegać się zbóż i wszelkich produktów z glutenem oraz laktozą. Dobrym urozmaiceniem diety jest surowe, drobno krojone bądź mielone mięso z wyłączeniem wołowiny oraz raz na jakiś czas owoc typu jabłko, gruszka bądź inne drobne owoce leśne. Powinien być to jednak tylko dodatek, smakołyk stawiany na równi ze słodyczami dla dzieci. Kategorycznie zabrania się podawania jeżą cebuli, kapusty, marchwi, kukurydzy.

Powiązane artykuły:

1 lutego 2021
Jeż domowy - wszystko co powinieneś wiedzieć

Jeż domowy to pupil, który coraz częściej znajduje swoje miejsce w polskich domach. Ten niepowtarzalny zwierzak stał się pasją wielu dorosłych oraz idealnym stworzeniem dla dzieci, gdyż nie wymaga od nas ogromnego budżetu na utrzymanie go. Łatwy w oswojeniu i niedrogi w utrzymaniu, czego więcej oczekiwać od pupila domowego? Jeż pigmejski, bo tak brzmi poprawnie […]

Czytaj dalej
ToInfo.pl - portal edukacyjny i ogólnotematyczny

ToInfo.pl - portal edukacyjny i ogólnotematyczny poświęcony interesującym artykułom na temat biznesu, nauki, rozrywki, edukacji i dużo więcej.
 
Adres redakcji:
ul. Domaniewska 28
02-672, Warszawa
[email protected]+48 660 220 006
Projekt i wykonanie: ©2021 
Skyrate - Agencja marketingu internetowego