ToInfo.pl - portal edukacyjny i ogólnotematyczny

1 lutego 2021

Przykłady łamania praw człowieka

Przykłady łamania praw człowieka niestety zdarzają się dosyć często. Zdarza się to w miejscach, gdzie silniejsi działają przeciw słabszym i czują się bezkarni. Jakie są przykłady łamania praw człowieka na świecie i w Polsce? Skąd się biorą te przestępstwa?

  1. Łamanie praw człowieka
  2. Przykłady łamania praw człowieka na świecie
  3. Przykłady łamania praw człowieka w Polsce

Łamanie praw człowieka

Praktycznie każdego dnia obserwujemy przykłady łamania praw człowieka. Dochodzi do nich nie tylko w krajach ubogich, lecz także w wysoko rozwiniętych. Pamiętajmy o tym, że każdy obywatel ponosić powinien odpowiedzialność za swoje zachowanie. Niestety nadal istnieją państwa, gdzie prawa człowieka nie są w żaden sposób chronione. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Łamanie praw człowieka może wiązać się z aspektami:

  • kulturowymi - w różnych kulturach ludzie są traktowani bardzo różnie,
  • ekonomicznymi - bardzo często chęć zapewnienie utrzymania rodzinie jest ważniejsza niż zachowanie praw człowieka,
  • prawnymi - w jednym kraju dane działanie jest zabronione, a w innym dozwolone,
  • politycznymi - zazwyczaj forma rządów ma wpływ na przestrzeganie praw człowieka w danym kraju. 

Przykłady łamania praw człowieka na świecie

Przykładowymi krajami, gdzie notorycznie łamane są prawa człowieka, są Chiny, USA Kuba, Rosja, czy Kraje "Trzeciego Świata". W Chinach masowo dochodzi do poniżania kobiet, natomiast w USA łamane są prawa więźniów. Odnotowuje się liczne pobicia, gwałty i zabójstwa przez policjantów, którzy czują się bezkarni. Z Kolei Kuba ma ograniczony dostęp do telewizji, Internetu i prasy. Mieszkańcy bywają aresztowani za polityczne poglądy i często mają problem z opuszczeniem kraju. 

Najbiedniejsze kraje na świecie walczą z głodem i nędzą. Kilkuletnie dzieci są zmuszane do ciężkiej pracy, za którą uzyskują wydzielone pożywienie. Nie mają prawa do edukacji i zapłaty za wykonaną pracę. Na porządku dziennym są tutaj rozboje, wojny domowe, ludobójstwa i łamanie praw mniejszości religijnych oraz etnicznych. Jeśli chodzi o Rosję, nagminnie łamie się tutaj prawa dzieci i stosuje się przemoc wobec kobiet. Niestety taki stan rzeczy cały czas się utrzymuje, mimo ogromnego postępu technologicznego i rozwoju społeczeństwa.

Przykłady łamania praw człowieka w Polsce

W Polsce już od lat walczymy z dyskryminacją. Przybiera ona różne formy i zależy głównie od poglądów oraz wartości. W naszym kraju zazwyczaj dochodzi do dyskryminacji względem środowiska LGBT, które obejmuje lesbijki, gejów, transseksualistów wzbudzających ciągłe kontrowersje. Kolejną kwestią jest ksenofobia i niepełnosprawność. Okazuje się, że w ostatnim czasie procent nietolerancji osób z niepełnosprawnościami na szczęście się zmniejszył. Nikt nie ma prawa określić drugiej osoby jako człowieka słabszego, mniej zdolnego, czy też nieporadnego życiowo. Polacy odczuwają niechęć przed emigrantami, co jest zauważalne. 

Powiązane artykuły:

1 lutego 2021
Przykłady łamania praw człowieka

Przykłady łamania praw człowieka niestety zdarzają się dosyć często. Zdarza się to w miejscach, gdzie silniejsi działają przeciw słabszym i czują się bezkarni. Jakie są przykłady łamania praw człowieka na świecie i w Polsce? Skąd się biorą te przestępstwa? Łamanie praw człowieka Przykłady łamania praw człowieka na świecie Przykłady łamania praw człowieka w Polsce Łamanie […]

Czytaj dalej
ToInfo.pl - portal edukacyjny i ogólnotematyczny

ToInfo.pl - portal edukacyjny i ogólnotematyczny poświęcony interesującym artykułom na temat biznesu, nauki, rozrywki, edukacji i dużo więcej.
 
Adres redakcji:
ul. Domaniewska 28
02-672, Warszawa
[email protected]+48 660 220 006
Projekt i wykonanie: ©2021 
Skyrate - Agencja marketingu internetowego