ToInfo.pl - portal edukacyjny i ogólnotematyczny

1 lutego 2021

Smoczek anatomiczny to ''must have'' w wyprawce maluszka

Smoczek anatomiczny cieszy się ostatnio dużą popularnością wśród rodziców maluszków. Jak się okazuje wybór smoczka nie jest wcale taki łatwy. Na rynku dostępne są modele różniące się kształtem, wielkością czy kolorem. I o ile wygląd to rzecz gustu, to w kwestii odpowiedniego kształtu posłuchajmy, co mówią specjaliści.

Jaki smoczek dla niemowlaka jest najlepszy?

Logopedzi zapewne zgodnym chórem odpowiedzieliby: żaden. Jednak część rodziców decyduje się na podanie swoim dzieciom smoczków. Dlatego warto wiedzieć jakie są ich rodzaje, które najlepiej omijać szerokim łukiem, a po które warto sięgnąć. Okazuje się, że na uwagę zasługuje smoczek anatomiczny. Poleca go wielu wspomnianych już logopedów czy nawet ortodontów , stomatologów i neonatologów. Co trzeba wiedzieć o smoczku anatomicznym

  • kształtem przypomina kobiecą brodawkę
  • z jednej strony jest płaski, z drugiej wypukły
  • stosowanie go ma dobry wpływ na prawidłowy rozwój zgryzu i podniebienia
  • musi być odpowiednio używany by nie zaburzał procesu prawidłowego ssania: płaska część na dole, wypukła do góry
  • ten smoczek jest też nazywany ortodontycznym
  • jego Tarcza ma odpowiednie wycięcie pod noskiem dziecka

Smoczek symetryczny z kolei ma w takim samym stopniu spłaszczony kształt z góry i od dołu. Świetnie dopasowuje się do buzi dziecka bez względu od tego jak został umieszczony. Ma fizjologiczny kształt, tak istotny podczas rozwoju ssania u małych dzieci. Ma dobry wpływ na zgryz maluszków.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na kształt smoczków, ale i na materiał, z którego powstały. Smoczki kauczukowe są naturalne, ale za to bardziej delikatne oraz elastyczne. Są bardziej wrażliwe na uszkodzenia termiczne i charakterystycznie pachną. Smoczki silikonowe są bezzapachowy. Są bardziej wytrzymałe, w tym lepiej znoszą wysoką temperaturę podczas procesu wyparzania.

Jaki smoczek dla niemowlaka karmionego piersią?

Smoczek anatomiczny to strzał w dziesiątkę w przypadku dzieci karmionych naturalnie.Jeśli zastanawialiście się jaki smoczek dla niemowlaka karmionego piersią będzie najlepszy, to już znacie odpowiedź. Smoczek ten swoim kształtem przypomina właśnie kobiecą brodawkę. Znajdujące się w górnej części wybrzuszenie przylega do podniebienia. Natomiast płaski dół, który dostosowuje się do języka malucha. To sprawia, że smoczek ten nie zaburza karmienia piersią. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza na początku przygody z karmieniem piersią.

Smoczek symetryczny również jest zalecany przy karmieniu piersią. Nie zaburza naturalnego odruchu i rytmu ssania dziecka. Zaleca się, by podczas rozkręcania laktacji w ogóle nie podawać maluszkom żadnych smoczków. Wyjątek stanowią dzieci bardzo niespokojne, które mają silną potrzebę ssania. Istotna jest obserwacja dziecka. W sytuacji, gdy pojawią się ewentualne kłopoty ze ssaniem piersi, smoczek trzeba natychmiast odstawić.

Podsumowując, część rodziców decyduje się na podanie dziecku smoczka. Jeśli w ten sposób chcą zaspokoić silną potrzebę ssania, którą przejawia maluch, muszą wybrać taki, który nie doprowadzi do wad zgryzu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Smoczek musi mieć odpowiednią wielkość, najlepiej by nie zawierał szkodliwego bisfenolu A. I jeszcze jedna ważna kwestia – musi być dobrany do wieku i wielkości dziecka. Trzeba zwrócić uwagę czy można go wyparzać czy sterylizować. Zbyt długie ssanie smoczka może oznaczać problemy w późniejszym czasie, takie jak wady wymowy i wady zgryzu. Może dojść również do opóźnionego rozwój mowy. Dlatego rodzice powinni być uświadamiani, by móc wybrać najlepsze rozwiązanie ze wszystkich możliwych.

Powiązane artykuły:

1 lutego 2021
Smoczek anatomiczny to ''must have'' w wyprawce maluszka

Smoczek anatomiczny cieszy się ostatnio dużą popularnością wśród rodziców maluszków. Jak się okazuje wybór smoczka nie jest wcale taki łatwy. Na rynku dostępne są modele różniące się kształtem, wielkością czy kolorem. I o ile wygląd to rzecz gustu, to w kwestii odpowiedniego kształtu posłuchajmy, co mówią specjaliści. Jaki smoczek dla niemowlaka jest najlepszy? Logopedzi zapewne […]

Czytaj dalej
ToInfo.pl - portal edukacyjny i ogólnotematyczny

ToInfo.pl - portal edukacyjny i ogólnotematyczny poświęcony interesującym artykułom na temat biznesu, nauki, rozrywki, edukacji i dużo więcej.
 
Adres redakcji:
ul. Domaniewska 28
02-672, Warszawa
[email protected]+48 660 220 006
Projekt i wykonanie: ©2021 
Skyrate - Agencja marketingu internetowego